Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Autoři maturitních písemek z matematiky neovládají matematiku

6. 08. 2016 13:38:00
Počet reklamací maturitní matematiky rok od roku roste. Počet kladně vyřízených žádostí rok od roku klesá. Podle mě je to tím, že autoři testů stále zatvrzeleji trvají na svých omylech.

Tabulka je převzata z článku Experti: U maturity byly otázky, které tam nepatří (MF Dnes, 6.8.2016). Nejsem odborník na obsah středoškolské matematiky. Na rozdíl od nich nehodlám studovat všelijaké ty Rámcové programy pro nejrůznější typy středních škol, abych posoudil, zda je daná úloha v souladu s daným plánem. Ale jako vždy jsou v testech opět chyby. Loni viz např.

http://martisek.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=462207.

A je to čím dál tím horší. Představte si, že byste dostali toto zadání: Na fotografii je auto. Popište, co je na obrázku. A správná odpověď zní - škodovka. To proto, že škodovka je nejčastějším autem na našich silnicích. Právě něco takového chtěl Cermat po maturantech, a to hned v první úloze:

Na to se dá odpovědět stručně a jasně: A U B. Interval je (alespoň ve středoškolském pojetí) libovolná souvislá podmnožina množiny všech reálných čísel. Množina A U B takovou množinou je, je tedy intervalem. K zápisu tohoto intervalu máme nepřeberné množství možností:

To všechno jsou intervaly. To všechno je jedna a tatáž množina. To všechno je interval, který vyhovuje zadání úlohy. Jenže CERMAT trvá na svojí škodovce:

.

Jistě, zápis

je nejobvyklejším (a dohodnutým) zápisem tohoto intervalu. Dohodnuté zápisy přispívají ke srozumitelnosti matematického textu. Žádná dohoda však není "právně vymahatelná". Jestliže budu pro zápis čísel používat místo arabských číslic číslice mayské, budu sice za blázna a nikdo to po mně asi nebude číst. Nikdo ale nemůže říct, že kvůli Mayům jsou moje výpočty špatně.

Ani řešení matematické úlohy (zvlášť u maturity) nelze posuzovat podle toho, zda je obvyklé, anebo neobvyklé, ale pouze a jedině podle toho, zda je správné, anebo chybné.

Znám osm lidí, kteří řešení této úlohy zapsali nějak tak, jak jsem naznačil výše. Jejich řešení nebylo uznáno a odvolání, ve kterém argumentovali zhruba tak, jako já zde, bylo smeteno se stolu.

Matematikem se nestane ten, kdo si zapamatuje sto padesát definic, tři sta osmdesát vzorců a sedm set padesát šest dohodnutých značení. Matematikem může být jenom a pouze ten, kdo umí přesně myslet. Ten, kdo dovede rozlišovat mezi matematickou definicí větou, důkazem a dohodou. Jenže lodivodi naší středoškolské matematiky soustavně dokazují, že právě tohoto nejsou schopni. Nejsou to matematici. Místo toho, aby základní matematické dovednosti ve studentech pěstovali, naopak je ubíjejí. Nemůžeme se pak divit, že naše školská matematika je tam, kde je.

------------------------------

PS: Nebývá zvykem, aby poznámka pod čarou byla delší než článek, který má doplňovat. Teď se mi to možná povede. Až teď (18.30) jsem si totiž rozklikl sice nebohatou, o to však úsměvnější diskusi pod ním. Ano, můj třetí obrázek původně vypadal takto

z čehož někteří hnidopichové usoudili (možná se jedná přímo o trefené husy z CERMATU - v tom případě usoudily s tvrdým y), že mám tunu másla na hlavě, protože si pletu průnik se sjednocením. Mýlí se.

Obrázek jsem pouze zcela mechanicky převzal z odpovědi jednomu z těch osmi nešťastníků, podle kterého bylo úkolem zapsat &cap, pro počítačové negramoty tedy průnik

Až po odpálení článku ke zveřejnění jsem si všiml, že obrázek nesedí k originální otázce, kterou jsem zkopíroval ze stránek CERMATU, a nahradil ho obrázkem správným. Narazil jsem ovšem na problém, jak v tomto nešťastném editoru napsat tu ležatou osmičku. V nabízených symbolech není, Alt + ASCI kód ani HTML &zápisy zde nefungují, možnost "vložit z Wordu" si dělá, co chce a obrázek lze vložit až od velikosti 150 x 150 pixelů. Po dlouhém boji jsem tedy před humpoláckým

upřednostnil ten nefunkční &zápis v domnění, že laskavý čtenář pochopí. Jak patrno z diskuse, někteří méně laskaví čtenářové nepochopili a i toto mi omlátili o hlavu. Moje sázka na čtenářskou inteligenci se zkrátka ukázala jako příliš optimistická. Tak jsem to tedy "opravil" (18.50) a napálil jsem tam ty dřevorubecké obrázky. Omlouvám se, sypu si popel a mumlám si něco o perlách a sviních...

Autor: Dalibor Martišek | sobota 6.8.2016 13:38 | karma článku: 28.80 | přečteno: 1745x

Další články blogera

Dalibor Martišek

Tak jsme tomu Saganovi konečně zatnuli tipec

Do našeho kurníku jménem Tour de France před několika lety vletěla škodná. Odněkud z východu. Začala se naparovat a nás, zasloužilé mazáky, rdousit a dokonce zesměšňovat. Teď má konečně po žížalkách.

5.7.2017 v 7:06 | Karma článku: 38.81 | Přečteno: 2940 | Diskuse

Dalibor Martišek

Výcvik psů a učitelů

Dítě přijde ze školy domů a postěžuje si rodiči, že mu učitelka ublížila. Čím to je? Redaktoři MF DNES mají jasno. Učitelka nemá řádný výcvik.

13.2.2017 v 13:34 | Karma článku: 25.66 | Přečteno: 851 | Diskuse

Dalibor Martišek

Těžký život genderujících

S tragikomickou snahou některých individuí vymýtit z českého jazyka rozlišování mužského a ženského rodu jsem se setkal před sedmi lety a domníval jsem se, že nic pitomějšího už nikdo nikdy nevymyslí. Mýlil jsem se.

2.2.2017 v 13:45 | Karma článku: 41.03 | Přečteno: 2678 | Diskuse

Dalibor Martišek

Jak na opak

Mladí už nemají co říci. Matematika má problém, celé školství má problém. Jen novináři žádný problém zřejmě nemají. Anebo že by přece?

30.11.2016 v 13:10 | Karma článku: 19.37 | Přečteno: 708 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Lubomír Stejskal

Poslední role J. T.

Vstoupil jsem do dnešního (25/9) rána s těmi největšími obavami. A podvědomě očekával tu nejhorší zprávu. Protože to, co se přihodilo Janu Třískovi na mostě pro Čechy nejkultovnějším, velkou naději nedávalo.

25.9.2017 v 14:50 | Karma článku: 10.43 | Přečteno: 86 | Diskuse

Josef Hejna

Pan Tříšťka

Ve vzpomínce, kterou píšu, není ani náznak neúcty k osobnosti herce Jana Třísky. Jenom vzpomínka na dávné chvilky s ním. Jako mladí kluci jsme se v televizi potkávali často přátelsky.

25.9.2017 v 12:00 | Karma článku: 18.72 | Přečteno: 653 | Diskuse

Tomáš Flaška

Stát jako mafie pod vedením ANO

Tak nám pomalu vyplouvá na povrch, že Finanční správa položila několik firem neoprávněně. Celé to musí zarazit až soudy, ale morální škody jsou už neodčinitelné.

25.9.2017 v 11:47 | Karma článku: 27.08 | Přečteno: 570 | Diskuse

Iva Apanasenková

Tantrická oslava podzimní rovnodennosti

Většina si pod pojmem tantra představí sex. Při oslavě magické noci čekejte hry, rituály, svíčky, důvěru, masáže, zkoumání sebe i druhých. A také saxofon. Sami si určujete hranice, zda a kam druhé pustíte. Tuto noc se plní přání.

25.9.2017 v 11:23 | Karma článku: 7.86 | Přečteno: 212 | Diskuse

Marek Trizuljak

S Bohem, Kacafírku

Herec Jan Tříska mi utkvěl v paměti od mládí díky roli Kacafírka ve stejnojmenné pohádkové veselohře (1966, režie Vlasta Janečková). A zůstal pak dlouho v mém povědomí poznamenaný obrazem postavy, kterou ztvárnil

25.9.2017 v 11:05 | Karma článku: 15.76 | Přečteno: 335 | Diskuse
Počet článků 81 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3911
Vysokoškolský učitel (matematika, programování, počítačová grafika)


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.