Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Autoři maturitních písemek z matematiky neovládají matematiku

6. 08. 2016 13:38:00
Počet reklamací maturitní matematiky rok od roku roste. Počet kladně vyřízených žádostí rok od roku klesá. Podle mě je to tím, že autoři testů stále zatvrzeleji trvají na svých omylech.

Tabulka je převzata z článku Experti: U maturity byly otázky, které tam nepatří (MF Dnes, 6.8.2016). Nejsem odborník na obsah středoškolské matematiky. Na rozdíl od nich nehodlám studovat všelijaké ty Rámcové programy pro nejrůznější typy středních škol, abych posoudil, zda je daná úloha v souladu s daným plánem. Ale jako vždy jsou v testech opět chyby. Loni viz např.

http://martisek.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=462207.

A je to čím dál tím horší. Představte si, že byste dostali toto zadání: Na fotografii je auto. Popište, co je na obrázku. A správná odpověď zní - škodovka. To proto, že škodovka je nejčastějším autem na našich silnicích. Právě něco takového chtěl Cermat po maturantech, a to hned v první úloze:

Na to se dá odpovědět stručně a jasně: A U B. Interval je (alespoň ve středoškolském pojetí) libovolná souvislá podmnožina množiny všech reálných čísel. Množina A U B takovou množinou je, je tedy intervalem. K zápisu tohoto intervalu máme nepřeberné množství možností:

To všechno jsou intervaly. To všechno je jedna a tatáž množina. To všechno je interval, který vyhovuje zadání úlohy. Jenže CERMAT trvá na svojí škodovce:

.

Jistě, zápis

je nejobvyklejším (a dohodnutým) zápisem tohoto intervalu. Dohodnuté zápisy přispívají ke srozumitelnosti matematického textu. Žádná dohoda však není "právně vymahatelná". Jestliže budu pro zápis čísel používat místo arabských číslic číslice mayské, budu sice za blázna a nikdo to po mně asi nebude číst. Nikdo ale nemůže říct, že kvůli Mayům jsou moje výpočty špatně.

Ani řešení matematické úlohy (zvlášť u maturity) nelze posuzovat podle toho, zda je obvyklé, anebo neobvyklé, ale pouze a jedině podle toho, zda je správné, anebo chybné.

Znám osm lidí, kteří řešení této úlohy zapsali nějak tak, jak jsem naznačil výše. Jejich řešení nebylo uznáno a odvolání, ve kterém argumentovali zhruba tak, jako já zde, bylo smeteno se stolu.

Matematikem se nestane ten, kdo si zapamatuje sto padesát definic, tři sta osmdesát vzorců a sedm set padesát šest dohodnutých značení. Matematikem může být jenom a pouze ten, kdo umí přesně myslet. Ten, kdo dovede rozlišovat mezi matematickou definicí větou, důkazem a dohodou. Jenže lodivodi naší středoškolské matematiky soustavně dokazují, že právě tohoto nejsou schopni. Nejsou to matematici. Místo toho, aby základní matematické dovednosti ve studentech pěstovali, naopak je ubíjejí. Nemůžeme se pak divit, že naše školská matematika je tam, kde je.

------------------------------

PS: Nebývá zvykem, aby poznámka pod čarou byla delší než článek, který má doplňovat. Teď se mi to možná povede. Až teď (18.30) jsem si totiž rozklikl sice nebohatou, o to však úsměvnější diskusi pod ním. Ano, můj třetí obrázek původně vypadal takto

z čehož někteří hnidopichové usoudili (možná se jedná přímo o trefené husy z CERMATU - v tom případě usoudily s tvrdým y), že mám tunu másla na hlavě, protože si pletu průnik se sjednocením. Mýlí se.

Obrázek jsem pouze zcela mechanicky převzal z odpovědi jednomu z těch osmi nešťastníků, podle kterého bylo úkolem zapsat &cap, pro počítačové negramoty tedy průnik

Až po odpálení článku ke zveřejnění jsem si všiml, že obrázek nesedí k originální otázce, kterou jsem zkopíroval ze stránek CERMATU, a nahradil ho obrázkem správným. Narazil jsem ovšem na problém, jak v tomto nešťastném editoru napsat tu ležatou osmičku. V nabízených symbolech není, Alt + ASCI kód ani HTML &zápisy zde nefungují, možnost "vložit z Wordu" si dělá, co chce a obrázek lze vložit až od velikosti 150 x 150 pixelů. Po dlouhém boji jsem tedy před humpoláckým

upřednostnil ten nefunkční &zápis v domnění, že laskavý čtenář pochopí. Jak patrno z diskuse, někteří méně laskaví čtenářové nepochopili a i toto mi omlátili o hlavu. Moje sázka na čtenářskou inteligenci se zkrátka ukázala jako příliš optimistická. Tak jsem to tedy "opravil" (18.50) a napálil jsem tam ty dřevorubecké obrázky. Omlouvám se, sypu si popel a mumlám si něco o perlách a sviních...

Autor: Dalibor Martišek | sobota 6.8.2016 13:38 | karma článku: 28.80 | přečteno: 1765x

Další články blogera

Dalibor Martišek

Poštovní panoptikum města šlapanického

Párkrát jsem už podlehl dojmu, že všechno, co se může stát, si dokážu představit. Proto mám rád šlapanickou poštu. Tam se totiž občas dějí věci nepředstavitelné.

25.9.2017 v 16:00 | Karma článku: 19.49 | Přečteno: 608 | Diskuse

Dalibor Martišek

Tak jsme tomu Saganovi konečně zatnuli tipec

Do našeho kurníku jménem Tour de France před několika lety vletěla škodná. Odněkud z východu. Začala se naparovat a nás, zasloužilé mazáky, rdousit a dokonce zesměšňovat. Teď má konečně po žížalkách.

5.7.2017 v 7:06 | Karma článku: 38.89 | Přečteno: 2993 | Diskuse

Dalibor Martišek

Výcvik psů a učitelů

Dítě přijde ze školy domů a postěžuje si rodiči, že mu učitelka ublížila. Čím to je? Redaktoři MF DNES mají jasno. Učitelka nemá řádný výcvik.

13.2.2017 v 13:34 | Karma článku: 26.29 | Přečteno: 897 | Diskuse

Dalibor Martišek

Těžký život genderujících

S tragikomickou snahou některých individuí vymýtit z českého jazyka rozlišování mužského a ženského rodu jsem se setkal před sedmi lety a domníval jsem se, že nic pitomějšího už nikdo nikdy nevymyslí. Mýlil jsem se.

2.2.2017 v 13:45 | Karma článku: 41.10 | Přečteno: 2730 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Tomáš Vyoral

Slušný (ne)populista Drahoš si až o den později všiml, že 17. 11. byli na pódiu jen tři

Jiří Drahoš jako jeden ze tří prezidentských kandidátů vystoupil 17. 11. na Festivale pro svobodu. M. Horáček nebyl přes eminentní zájem na pódium puštěn. O den později se Drahoš na FB bezelstně vyjádřil k nespravedlnosti. PRules?

21.11.2017 v 11:12 | Karma článku: 34.67 | Přečteno: 1056 | Diskuse

Karel Trčálek

Agentura na podporu a řízení sportu, nový Babišův penězovod

Politické garnitury přicházejí a odcházejí, ale penězovody zůstávají, maximálně mění svoje názvy. Jako například chystaná Agentura na podporu a řízení sportu, kterou bude ovládat Babiš, pardon hnutí ANO

21.11.2017 v 10:23 | Karma článku: 10.07 | Přečteno: 344 | Diskuse

Zdeňka Ortová

Za trestný čin uspořádejte grázlům hostinu

O vyspělosti našeho soudního systému jsem si zevrubně zapřemýšlela, když do domku maminky mého kamaráda vnikl grázl a pobodal starou paní nožem na koberce.

21.11.2017 v 9:45 | Karma článku: 21.44 | Přečteno: 741 | Diskuse

Karol Wild

Kauza Čapí hnízdo

Našel jsem si na internetu článek o Čapím hnízdě. Je jich tam víc, ale našel jsem si takový, kde se o „případu“ píše nejvíc.

21.11.2017 v 9:24 | Karma článku: 31.89 | Přečteno: 836 | Diskuse

Karel Ryšán

Kde jsou všichni ateisté?

Jestli očekáváte nějaký vědecký rozbor, tak nečtěte. Shromáždil jsem jen dostupné výroky z nejbližšího okolí. Tedy i z rozhlasu a televize. Takže ani nemusí být relevantní. Možná to je jen nesprávný výklad hovorové češtiny.

21.11.2017 v 8:55 | Karma článku: 11.53 | Přečteno: 456 | Diskuse
Počet článků 82 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3878
Vysokoškolský učitel (matematika, programování, počítačová grafika)


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.